’Mutasd a cipődet, megmondom ki vagy’ – azt hiszem sokan hallották már ezt a mondást, nem véletlenül. Többek között az általunk viselt lábbeli is üzen rólunk. Használjuk hát ki!
Kutatások bizonyítják, de hölgy ismerőseimtől személyesen is hallottam már, hogy az egyik első dolog, amit a nők megnéznek egy férfin – a kéz ápoltsága mellett – az a cipője. Stílusa, ápoltsága, a ruházat többi darabjához való viszonya igen beszédes tud lenni viselőjével kapcsolatban. Az alapokról átfogó stílusalapozó bejegyzésünkben már szót ejtettünk, így ezt a bejegyzést a klasszikus cipőtípusoknak szentelném, bemutatva azt a hat alaptípust, melyek közül választva az esetek 90%-ában egyszerűen nem nyúlhatunk mellé. A maradék 10%-ban viszont ne tegyük a szépet a gyengébbik nem kiszemelt egyedeinek, mert megfelelő lábbeli híján úgyis reménytelen…
Derby
Úgynevezett ’felülfejes’ lábbelik azok a fűzős típusok, melyeknél az orr-rész fölé vannak varrva a fűzött szárak.
Norvég
A derby peremes orral varrott, vastagabb talpával a hűvösebb norvég viszonyokról elnevezett, téliesebb változata.
Oxford
Az ilyen típusok esetében a fűzőszárak az orr-rész alá vannak varrva.
Monk
Nem, nem Monk nyomozó: ez egy csatos verzió, melynek esetében a cipő a külső felén található egy vagy két csattal záródik. (A kétezres évek elején bizonyos körökben elég nagy divat volt mackónadrággal kombinálva, de ez szerencsére hamar lecsengett).
Loafer
Avagy papucscipő. A ’bebújós’ cipőket nevezzük így, melyeknek nincsen sem fűzőjük, sem csatjuk, sem tépőzárjuk. Ennek egy verziója a bojtos bőrszalaggal díszített, ami mi, kis hazánkban makkos cipőként becézünk, de becses neve tess loafer.
Boot
Ez a kifejezés a félmagas, fűzővel rögzített fazonokat fedi. Magasabb szára miatt a várható esős időben remek társnak bizonyulhat egészen addig a pontig, ahol már csak a gumicsizma segíthet.
Ne feledjük, hogy az imént felsorolt hat típus csak a fazonra értendő, színben és márkában a kínálat szinte végtelen! Hajrá uraim, mindenki találja meg saját kedvenc fazonját, és ne tágítson mellőle!
Te milyen cipőt hordasz a hétköznapokban? És hivatalos eseményeken, alkalmi vagy business viseletként?
PKD